Сподели

Търсене на имоти

Бизнесът: Ръстът на заплатите е нож с две остриета

11 на сто ръст на заплатите предлагат синдикатите

Предлаганото от синдикатите препоръчително увеличение на заплатите в частния сектор е нож с две остриета и може да отприщи още по-голяма безработицата. В настоящия етап не е възможно определянето на национален препоръчителен индекс.

Такова е становището на бизнеса по повод отправеното от КНСБ предложение за 11 на сто ръст на заплатите от юли. Двата варианта за конкретен индекс на повишение, които синдикатът предлага, са съответно 11,07% или 11,67%.

Проблемите следва да се дискутират в създадените за целта органи, коментираха днес от Българската търговско-промишлена палата (БТПП).

В момента има сформирана работна група по тези въпроси в рамките на Съвета за тристранно сътрудничество. Смятаме, че на този етап ще бъде непродуктивно дискусията да бъде изнесена в медиите. Щом има орган, редно е там да бъде се изчерпат възможните дискусии и тогава да се правят съобщения към общественото мнение, пише в прессъобщението на Палатата.

Сега е ясно едно, че директива към частния сектор не може да се прави, още повече има различия във всеки сектор и във всяко предприятие. За времето на прехода частният сектор винаги е показвал изключителна ангажираност. Няколко поредни години в периода преди кризата точно в честния сектор заплатите имаха ръст надхвърляйки инфлацията и повишената производителност взети заедно, припомнят от там.

Сходно е и становището на Българската стопанска камара (БСК).

Преговорите за ръста на работните заплати трябва да се водят между съответните браншови, работодателски и синдикални организации. В настоящия етап не е възможно определянето на национален препоръчителен индекс, категоричен е заместник-председателят на БСК Димитър Бранков.

Ефектите от кризата са различни за различните сектори на икономиката и би било икономически нездравословно ангажирането в еднаква степен на всички браншове с потенциален ръст на възнагражденията, коментира още Бранков.

Преди да се взимат подобни решения, трябва да се проведат необходимите консултации между социалните партньори и да се обмислят внимателно всички ефекти от мярката.

Според зам.-председателя на БСК възможен ефект би бил продължаващо намаление на броя на работните места. Той припомни, че за последните две години са закрити над 300 000 работни места, което поставя българския пазар на труда в тежки условия.

БСК очаква в следващите месеци отделните браншови организации на синдикатите и работодатели да инициират преговори за подписване на нови колективни трудови договори, в които темата за ръст на възнагражденията в отделните сектори да бъде конкретизирана при отчитане на специфичните особености и възможности на отраслите.

Източник: www.expert.bg


Domaza - Недвижими имоти



По-стари новини