Сподели

Търсене на имоти

Големите инвеститори повишават цените на жилищата в европейските градове

Скоростта, с която институционалните инвеститори, като частни капиталови фондове и пенсионни фондове, изкупуват жилища, се ускорява в големите европейски градове, повишавайки цените на жилищата, сочат изследвания. Обемът на покупките в Европа е достигнал 64 милиарда евро през 2020 г., като по консервативни оценки се смята, че жилищният фонд на стойност около 150 милиарда е в ръцете на такива големи инвеститори. Берлин е начело в класацията с жилищни активи на стойност 40 милиарда евро в институционални портфейли, което е двойно повече от стойността, открита навсякъде другаде в Европа. Германската столица е следвана от Лондон, Амстердам, Париж и Виена, според анализа на частната база данни „Preqin“ за инвеститори, фондове и големи сделки. Изследването, проведено от Даниела Габор, професор по икономика и макрофинансиране в Университета на Западна Англия, и Себастиан Кол от Свободния университет в Берлин, предполага, че жилищата в Европа стават все по-привлекателен „клас активи“ за инвеститорите - отчасти поради почти нулевите лихвени проценти и окуражаващата регулаторна рамка.
 
Данните на Европейската централна банка показват, че фондовете за недвижими имоти в еврозоната са достигнали 1 трилион евро през 2021 г. /колкото е БВП на Испания/, в сравнение с около 350 милиарда евро през 2010 г. Между 2012 и 2021 г. броят на големите жилищни сделки с участието на институционални инвеститори се е увеличил най-много в Германия (от 16 на 92), Дания (от 2 на 13) и Холандия (от 2 на 60). Частната инвестиционна компания „Blackstone“ - най-големият институционален наемодател в света, управлява около $730 милиарда средства в световен мащаб, от които $230 милиарда са били разпределени за недвижими имоти през септември 2021 г.
„Blackstone“, която отбеляза рекордни печалби през октомври 2021 г., притежава 65 000 жилищни единици в 5 европейски държави. Говорител на компанията е съобщил пред „The Guardian“, че фирмата играе „положителна роля в справянето с хроничния недостиг на жилища в целия континент, чрез инвестиране на стотици милиони за подобряване на имотите за наематели“. Според него, притежавайки малка част от десетките милиони имоти под наем в Европа, „Blackstone“ няма как да повлияе на по-широки тенденции при наемите и всеки, който предполага, че това е възможно, не разбира как работи пазарът. Експертът е обяснил още, че поради високите наеми на недвижими имоти в Европа,  ролята на институционалните собственици на земя все повече се превръща в обект на обществен гняв.
 
Ирландското правителство се опита миналата година да обезкуражи многократните покупки на къщи от големи инвеститори, като увеличи гербовия налог до 10% при покупката на повече от 10 къщи. Испанското ляво правителство пък се стреми да забрани продажбата на социални жилища на инвестиционни фондове и да наложи контрол върху наемите. Жителите на Берлин гласуваха на референдум миналата година в подкрепа на предложение тези жилища, които са собственост на частни компании за недвижими имоти с над 3000 жилищни единици, да бъдат взети в публична собственост. Според анализатори и експерти в областта, ЕС трябва да признае, че жилищната криза не е само в изграждането на повече жилища, а в това да се осигурят достъпни домове като основно човешко право и да се приемат строги разпоредби за противодействие на големите инвеститори. Твърди се, че неуспехът на ЕС и националните правителства да облагат правилно богатите, улеснява прехвърлянето на средства към пенсионните фондове и застрахователните компании. Според данните на „Preqin“, през август 2021 г. над 4000 институционални инвеститори са насочили около 3,6 трилиона долара от активите си /от общо 136 трилиона долара/ към европейски недвижими имоти. Стойността на портфейлите от недвижими имоти, които включват жилища, се казва, че е около 2 трилиона долара.

Domaza - Недвижими имоти



По-стари новини