Сподели

Търсене на имоти

Дванадесетата конференция "Стратегическа инфраструктура и инвестиции, България 2017"

Предизвикателства и проекти, свързани с развитието на транспортната, екологичната и енергийната инфраструктура и устойчивост на страната, са били предмет на обсъждане по време на Дванадесетата конференция "Стратегическа инфраструктура и инвестиции, България 2017", проведена на 15 юни т.г. в "София Ивент Център", научаваме от сайта на Министерството на транспорта, информационните технологии и съобщенията. Най-правилните решения за развитето на посочените сфери се вземат чрез активен диалог между държавата и бизнеса, е заявил министърът на транспорта, информационните технологии и съобщенията Ивайло Московски при откриването на Конференцията. В рамките на включените в Програмата на Конференцията четири информационно-дискусионни панела, са обсъдени също възможностите на българския бизнес, участващ както в строителството, така и в използването на транспортната, екологичната и енергийната инфраструктура, за включване в процесите на нейното изграждане и поддържане.
 
Участие в Панел 1 "Развитие и финансиране на стратегическата инфраструктура на България: стратегии, планове и очаквания; приоритети и инвестиционни програми 2017-2020“, модериран от председателя на УС на Камарата на строителите в България Николай Станков, от страна на централната изпълнителна власт са взели министърът на транспорта, информационните технологии и съобщенията Ивайло Московски, министърът на енергетиката Теменужка Петкова, заместник-министърът на регионалното развитие и благоустройството Малина Крумова и заместник-министърът на околната среда и водите Атанаска Николова. По Оперативна програма „Транспорт и транспортна инфраструктура“  2014-2020, основно финансираща изграждането на транспортната инфраструктура на страната, в т.ч. пътна, ЖП, пристанищна, летищна, в процес на реализация с 88 % от ресурса на Програмата са шест големи инфраструктурни проекта, сред които лот 3 на АМ „Струма“, жп линията Елин Пелин – Ихтиман, фаза 2 на жп линията Пловдив–Бургас и строителството на третия лъч на софийското метро, е информирал министър Московски. Ключова роля за допълване на инвестициите в транспортната сфера има и финансовият инструмент „Механизъм за свързана Европа“, по който до момента страната ни успешно е усвоила 294 млн. евро за 7 транспортни проекта и разполага със свободен ресурс на стойност 111 млн. евро.
 
В останалите три панела от Програмата на Конференцията, предмет на задълбочено обсъждане с представителите на изпълнителната власт и браншови организации, са били следните теми:
  • В панел 2, посветен на транспорта и транспортна инфраструктура - теми за пътната, железопътната, пристанищната и летищната инфраструктура, както и за пътната безопасност, навлизането на новите технологии и алтернативите за развитие на инфраструктурата;
  • В Панел 3, посветен на екологичната инфраструктура - теми за приоритетите в управлението на водите и отпадъците в периода 2017-2020г., актуални за реализация хидроинженерни проекти, иновативни технологии и продукти за ефективно управление и подобряване качеството на водата и околната среда, за използване на отпадъците като ресурс, добри практики при изпълнението на екологични проекти.
  • В Панел 4, посветен на енергийна инфраструктура – теми за предстоящи инвестиции през периода 2017–2020г.в  реализирането на енергийни проекти.

Domaza - Недвижими имоти



По-стари новини