Сподели

Търсене на имоти

Започват проверки на офертите за имоти: с какви обяви да внимавате и предимствата на ексклузивните договори?

Контактна група, сформирана от представители на Националното сдружение „Недвижими имоти“ /НСНИ/ и Националната асоциация за защита на потребителите /НАЗП/, ще проверява на случаен принцип публикуваните оферти за недвижими имоти. Това съобщи за DOMAZA Новини заместник председателят на УС на НСНИ, Добромир Ганев. Той уточни, че предложенията на агенциите не само ще бъдат разглеждани и подлагани на съмнение, а ще бъдат извършвани и огледи. Целта е да се защитят интересите на потребителите и да се преустанови използването на фалшиви и нереални оферти.

Добромир Ганев – собственик на агенция за недвижими имоти „Форос“ и зам.предс. на УС на НСНИ: „Тогава, когато даден имот се представя за жилище, а то е мазе или гараж, или няма нищо общо с описанието, това ще се огласява от двете организации и пред медиите. Вече има подписано предварително споразумение между НСНИ и НАЗП за тази дейност и е възможно до месец – два проверките да започнат“.

Като резултат от усилията на НСНИ за регулиране на пазара на недвижими имоти, ще бъде създадено и акционерно дружество, което ще работи с т.нар. Multiple listing system /MLS/, по която работят много държави и най-вече в Америка. Тази система предполага, че в нея могат да бъдат регистрирани само договори с изключителни права. Всички агенции, които са членове на тази система, ще имат достъп и ще могат да контролират дали клаузите по тези договори се спазват. Един от най-нарушаваните принципи на ексклузивното офериране е когато даден брокер или агенция отказват сътрудничество с други брокери и агенции, с цел да вземат две комисионни. Често това е в ущърб както на клиентите, така и на бизнеса.

Добромир Ганев – собственик на агенция за недвижими имоти „Форос“ и зам.предс. на УС на НСНИ: „Предоставянето на изключителни права при продажбата на един имот е много добра практика и най-предпочитаната в цял свят, защото потребителят на услугата има свой партньор в лицето на брокера, който да защитава интересите му. Проблемът е, че не всички агенции в България тълкуват правилно ексклузивното предоставяне на правата и защитават повече собствените си интереси. За това, хората не трябва да се отказват от този тип взаимотношения, а просто да четат договорите преди да ги подпишат. В тях трябва да присъстват някои важни клаузи и ако ги няма, клиентът да изиска вписването им, а именно:
 
  1. Агенцията трябва да е задължена да маркетира имота и да го предлага на всички останали, без ограничения.
  2. Агенцията трябва да предостави план за начина, по който ще бъде предлаган имотът – начална цена, целеви клиенти, платформи и сайтове, в които ще се публикува обявата и т.н.
  3. Клауза за неотказване на работа с конкурентни фирми. Тук е възможно да се договори, например, за период от 30 дни избраният брокер да не работи с други компании, в случай, че е преценил, че вече има клиенти – частни лица, които биха купили имота – обект на договора. След изтичането на този срок обаче, той трябва да започне работа и с други агенции. Така се защитават интересите на клиента и се спазва лоялната конкуренция.
  4. Брокерът трябва да се ангажира да следи медийното пространство, а именно дали друга агенция не е обявила имота на по-ниска цена без знанието и съгласието на собственика. Това е способ за привличане на клиенти, но в никакъв случай не е коректно спрямо интересите на продавача и той трябва да е информиран за това“.
Договорите за изключителни права ще трябва да се вписват в специализирания регистър в първите 24 часа от подписването им. Ако бъде установено драстично забавяне, ще бъдат предприемани мерки срещу некоректната агенция. Потребителите трябва да бъдат научени да се подсигуряват и да защитават интересите си, за това редакцията на DOMAZA Новини ще продължава да ви информира за полезни и важни новини по темата.

Domaza - Недвижими имоти



По-стари новини