Сподели

Търсене на имоти

Най-лесно се прави бизнес в Габрово

Последното място в класацията е за Кърджали

Габрово е градът, който предлага най-добри условия за правене на бизнес в България, показа проучване на ИПИ.

Институтът публикува днес индекса „Местни условия за правене на бизнес” 2011 за втора година.

Показателят изследва различията в бизнес средата на местно ниво и включва всички 28 области в България, като всяка е представена от един град – областният център.

Оценката се формира от резултата на всеки град по десетте индикатора: местни данъци, местни такси, електронно управление, разрешително за строеж, регистър на собствеността, възприятие за корупция, заетост, работна заплата, образование на заетите и чужди инвестиции.

 Габрово не заема първо място по нито един индикатор, но се представя добре по всички индикатори и общата оценка е най-висока.

Второто място се заема от Русе, а третото място е за Сливен.

Последното място в класацията е за Кърджали. По девет от десетте индикатора представянето на Кърджали е крайно незадоволително – възприятието за корупцията в местната власт нарежда града на последното място, а ниските заетост, образованост и работни заплати – далеч след първенците.

Градовете в България предлагат различни условия за правене на бизнес. Въпреки че голяма част от облагането и регулирането се определят на национално ниво, на местно ниво различията са факт.

Класацията е подходящ източник на добри идеи и практики, които всяка община, стремяща се към подобряване на условията за правене на бизнес може да използва с лекота.

Защо трябва да има добри условия за бизнес на местно ниво?

За периода 2007 – 2009 г. областите с най-голям ръст на чуждестранните преки инвестиции са Сливен, Смолян, Габрово, Ямбол, Добрич, Монтана, Пазарджик, Русе – ръст повече от 2 пъти.

Със спад в инвестициите са Силистра, Видин, Хасково, Стара Загора, Шумен, Велико Търново и Кърджали – 5 от тях са след 20-то място в общата класация.

Данните от последните години сочат, че общините провеждат активна данъчна политика и в много случаи това води до по-ниски местни данъци. Повечето данъчна свобода и наличието на дефицити в местните бюджети налага дебата за фискални правила на местно ниво, посочват от ИПИ.

Конкуренцията между общините е естествен (автоматичен) механизъм, водещ до създаване на по-добра бизнес среда на местно ниво.

Крайъгълният камък в процеса на децентрализация е възможността за провеждане на самостоятелна данъчна политика от местната власт, категорични са икономистите от Института.

Икономическата активност в дадена община също не е зададена величина – тя също се влияе и предопределя от местното управление. Успешните общини – тези, които създават подходящите условия за правене на бизнес, провокират и икономическата активност в региона.

Ето как изглежда общото класиране в Индекс „Местни условия за правене на бизнес” 2011

Най-лесно се прави бизнес в Габрово

Източник: Индекс „Местни условия за правене на бизнес” 2011, ИПИ


Domaza - Недвижими имоти



По-стари новини