Сподели

Търсене на имоти

Образователна политика охлажда цените на така търсените преди имоти в близост до университети и училища в Китай

Пазарът на недвижими имоти в Китай, ситуирани в близост до училища и университети, е бил един от най-скъпите през последните години. Цените на жилищата в седем от най-големите градове, в квартали с елитни образователни заведения, са били с до 70% по-високи, в сравнение с останалите райони, предава „Mansion Global“. В рамките на няколко месеца обаче държавата предприе друга стратегия - за намаляване на разходите за образование, което стопира и безумията в областта на недвижимите имоти, охлаждайки горещия някога пазар. В центровете на големите градове, броят на трансакциите е спаднал с 38% между януари и юли, според данни на E-House China Research and Development Institution - базирана в Шанхай фирма за изследване на пазара на недвижими имоти. По-малкото сделки са рефлектирали и върху растежа на цените, който е спрял напълно през юли - последният месец, за който са налични данни от E-House. Опитът на китайските политици да прекъсне връзката между собствеността на жилището и достъпа до образование е част от по-широка кампания за насърчаване на това, което лидерът Си Дзинпин е нарекъл „общ просперитет“.
 
За по-равномерно разпределение на достъпа до най-добрите училища и учители, например, притежаването на дом в близост до училище вече няма да гарантира място в това училище в Пекин и други градове, а учителите и директорите в началните и средните училища ще бъдат ротирани в рамките на държавно-училищната система. Това е подкопало търсенето на апартаменти в тези квартали - лоша новина за семействата, които са вложили спестяванията си, за да си купят такъв. Въпреки, че ефектите от тези действия се усещат в най-големите градове на страната, те са се отразили особено негативно на Шенжен, където през февруари е бил въведен план, определящ „ориентировъчни цени“, които банките да следват при одобряването на ипотеките - ефективно свивайки заемните суми за купувачите.
 
Средните цени на жилищата в три централни района на Шенжен, където са най-добрите училища в града, са се сринали с около 15% от януари до юли, според данните на E-House. Между първата и втората седмица на август, след въвеждането на ротационния принцип на заетост на учителите, сделките с апартаменти в квартал „Футян“, където се намират няколко елитни училища, са спаднали с 29%. Местни брокери съобщават, че миналата година по това време са сключвали средно по 10 сделки на месец, а сега – едва 3-4. Китайските власти отдавна се опитват да ограничат спекулациите с имоти и да нарушат дълбоко установеното мнение, че цените могат само да се покачват. Те повтарят „домовете са за живеене, а не за спекулации“ като мантра, докато налагат бордюри, предназначени да заглушат спекулативното поведение. Всичко това обаче е с малък ефект. Средните цени на новопостроените жилища в четирите мегаполиса са нараснали с повече от 115% от 2010 г. насам, според изчисления на „Wall Street Journal“, основани на данни на Националното статистическо бюро на Китай.

Domaza - Недвижими имоти



По-стари новини