Сподели

Търсене на имоти

Предстои промяна в методиката по Националната програма за енергийна ефективност

Методиката на Националната програма за енергийна ефективност на многофамилни жилищни сгради предстои да бъде променена, с цел оптимизиране и предвиждане на по-строг контрол на дейностите по саниране, е заявил министърът не регионалното развитие и благоустройството Николай Нанков при участието му заедно със заместник-регионалния министър Малина Крумова на 19.09.2017 г., в работна среща с членовете на Управителния съвет на Камарата на строителите в България (КСБ), съобщава сайтът на Министерството на регионалното развитие и благоустройството (МРРБ).


Във връзка с необходимостта от промяна на методиката по Националната програма за енергийна ефективност, е сформирана междуведомствена работна група със задача да преразгледа действащата към настоящия момент методика и да направи ефективни предложения, е информирал министър Нанков по време на срещата с браншовата организация. За тази цел, с приетия наскоро нов Устройствен правилник на МРРБ, в структурата на министерството, към дирекция „Жилищна политика“,осъществяваща методическото ръководство на Програмата, е създаден и специален отдел „Контрол и мониторинг“. По бъдещото прилагане на Програмата предстои да бъдат проведени дебати и в Народното събрание, е допълнил регионалният министър.
 
КСБ може да даде компетентни насоки за прилагане на по-добри практики по отношение качеството на строителните дейности, изпълнявани в рамките на Националната програма за енергийна ефективност, както и за преодоляване на проблемите, касаещи наличието на неквалифициран персонал и неспазването на изискванията за безопасност при работа, констатирани при реализацията на отделни обекти, е обелязала заместник-министър Крумова. Подкрепа за продължаване на Програмата, с оглед нейния значим икономически и социален ефект за гражданите и строителния бранш, е изразил председателят на КСБ инж. Николай Станков, като е потвърдил безпокойството на бранша от недостига на квалифицирани кадри в страната. В тази връзка представителите на МРРБ и членовете на Камарата, са акцентирали върху професионалното образование и обучение, осигуряващо необходимите кадри за строителния бранш.
 
Сред акцентите в хода на дискусията са били още темите, свързани с:
  • обсъждане предстоящата реализация на големи инфраструктурни проекти: обявяване през месец октомври т.г на търг за проектиране на оставащия за изграждане участък от АМ „Хемус“; стартиране на обществените поръчки за скоростния път София–Калотина и за тунел „Железница“ на АМ „Струма“; обявяване в края на годината на търг за избор на изпълнител за пътя Ботевград–Мездра;
  • обсъждане предстоящото въвеждане на типови договори и процедури при възлагането на обществени поръчки, с цел намаляване на възможностите за обжалване на процедурите и съдействие за по-добро изпълнение на проектите;
  • обсъждане промените в нормативната уредба, регламентираща строителния бранш, касаещи електронизацията при заявяване на услуги от администрацията и извършване по служебен ред на справки от съществуващите регистри.

Domaza - Недвижими имоти



По-стари новини