Сподели

Търсене на имоти

Проведено обществено обсъждане на заем за третия лъч на столичното метро

Обществено обсъждане на намерението за поемане на дългосрочен дълг, свързан с проекта за изграждане на Третата метролиния по ОП „Транспорт и транспортна инфраструктура" е проведено на 02.11.2017 г. в Столична община, съобщава официалният общински портал. Предложеният за обсъждане заем от Европейската инвестиционна банка е в размер до 56 млн. евро, без предвидено обезпечение, като изплащането му е планирано с бъдещи приходи на общината. В хода на публичната дискусия, водена от заместник-кмета на Столична община Дончо Барбалов, проектът за изграждане на Третата метролиния е бил представен от директора на „Метрополитен" ЕАД Стоян Братоев.


Столична община е съфинансирала изграждането на метрото от 2009 г. до настоящия момент с 329 млн. лева, в това число и предвидените средства за Третият лъч на подземната железница, който е с обща дължина 12 километра и 12 планирани метростанции. Третата линия трябва да свърже кварталите „Горна баня" и „Левски", с предвидени метростанции в кварталите „Овча купел", „Красно село", центъра на града и „Хаджи Димитър", като метростанцията до Софийския университет ще свързва първата с третата линия, а връзката с втори метродиаметър ще бъде през станция „Национален дворец на културата". Към момента в процес на изграждане на третия лъч са: етап I – от квартал „Красно село" през „Орлов мост" до бул. „Владимир Вазов" и етап II – от квартал „Красно село" през от квартал „Овча купел" до жп линията София–Перник. Изпълнението на двата етапа от проекта е на обща стойност 480 млн. евро и се осъществява с европейско и национално финансиране за програмния период 2014–2020 г. В рамките на проекта е предвидено и изграждане на ново депо на ул. Житница" с капацитет над 90 вагона, като ще бъдат доставени и 20 съвременни влака от фирма „Сименс".
 
Очакваните резултати след завършване на третия метродиаметър на столичното метро са за обслужване на общо около 500 хиляди пътника дневно, намаляване на автомобилния трафик за целия град с около 10%, а в района на метростанциите – с 20–25%, намаляване на вредни емисии с 90 хил. тона годишно. Освен това, метрото е доказано най-бързият начин за придвижване в столицата, като се има предвид, че средната скорост на подземните влакчета е 39 км/ч., при средна скорост на градския транспорт в София - 14 км/ч. и на автомобилите – 22 км/ч.

Domaza - Недвижими имоти



По-стари новини