Сподели

Търсене на имоти

Продължава интересът към Националната програма за енергийна ефективност на многофамилни жилищни сгради

Интересът към приетата с ПМС 18/02.02.2015 г. Национална програма за енергийна ефективност на многофамилни жилищни сгради продължава и през 2016 година. Предвидените в Програмата мерки за саниране на жилищата са насочени към повишаване на енергийната ефективност в общите части на жилищните сгради – топлоизолация на външни стени и покриви, смяна на дограма, подмяна на ВиК системи, системи за централно отопление и вентилационни инсталации. Към средата на 2016 г. регистрираните сдружения на собственици на жилищни сгради с подадени заявления за включване в Програмата наброява почти 4000. Сключени са договори за извършване на строително-монтажни дейности на близо 2000 сгради, като 68 договора вече са приключили.

През 2015 година Програмата стартира с процедури за проектиране и саниране на 36 многофамилни жилищни сгради в различни общини на територията на страната, както и в столицата София, като с предимство за допустимост бяха сгради, строени по индустриален способ (ЕПЖС – едропанелно жилищно строителство, ППП – пакетоповдигнати плочи, ЕПК – едроплощен кофраж, пълзящи кофражи и техните разновидности) с минимум 36 самостоятелни жилища в тях. Критериите за допустимост на сградите бяха променени с ПМС 23/04.02.2016 г. и към настоящия момент допустими по Програмата са и сгради на три или повече етажа с минимум 6 до 36 самостоятелни обекта с жилищно предназначение, строени по индустриален способ, както и масивните сгради,  строени преди април 1999 г., но само в случай, че попадат извън обхвата на проектните предложения на общините по Оперативната програма „Региони в растеж“ 2014-2020 г.

Координатор на Националната програма и на процеса по предоставяне на безвъзмездна финансова помощ за саниране на жилищните сгради е Министерството на регионалното развитие и благоустройството. За периода 2014-2020 г. помощта се предоставя по Оперативната програма „Региони в растеж“, като неизвършените строително-монтажни дейности до края на 2015 г. се финансират през 2016-та в рамките на Проект „Енергийно обновяване на българските домове“ по Оперативна програма „Регионално развитие“ 2007-2013 г. Съфинансирането от страна на сдружението на собствениците в размер на 25 % от стойността за обновяване на сградата, се осигурява с публични средства. Отговорност за цялостното техническо и финансово администриране на Програмата върху територията на всичките 265 общини на страната имат съответните общини. Изпълнението на дейностите по саниране на жилищните сгради със сключени през настоящата година договори за целево финансиране от Българската банка за развитие, се предвижда за 2017 г. след приключване на всички дейности по сключените договори през 2015 година и при наличен финансов ресур по Програмата.

Domaza - Недвижими имоти



По-стари новини