Сподели

Търсене на имоти

Разширява се обхвата на сградите, подлежащи на сертифициране

На последното си за 2016 година заседание, Народното събрание прие окончателно промените в Закона за енергийна ефективност (ЗЕЕ), с които в българското законодателство се транспонират изискванията на Директива 2012/27/ЕС относно енергийната ефективност и се изпълняват изцяло задълженията на страната ни по Директива 2010/31/ЕС относно енергийните характеристики на сградите. За неизпълнението на изискванията, посочени в двете директиви, до април 2016 срещу България беше открита наказателна процедура. С приетите законови изменения обхватът на сградите, подлежащи на сертифициране за енергийна ефективност се разширява, като включва всички въведени в експлоатация сгради, в това число и жилищни с разгърната застроена площ над 250 кв. метра.
 
С приетите промени в ЗЕЕ се регламентира също прилагането на съответстващи с европейските директиви изисквания за енергийна ефективност и енергийни спестявания в случаите на закупуване или наемане на сгради от публични възложители от централната администрация, както и при възлагането на обществени поръчки за доставка на продукти, свързани с потреблението на енергия. Приетите промени заменят термина „сертификат за проектни характеристики на сградите“ със „сертификат за енергийни характеристики на нова сграда“. В съответствие с определените в новоприетия закон критерии, този сертификат следва да се издава за всички новопостроени сгради. Съкращават се и сроковете за извършване на периодични проверки за енергийна ефективност, а честотата на инспектиране се определя от вида използвано гориво и от инсталираните мощности на водогрейни котли в сградите.
 
Във връзка с постигането на заложената национална цел на България за енергийна ефективност в периода до 2020 година, в направените законодателни промени е отразено и предложението на Агенцията за устойчиво енергийно развитие за допускане прилагането на алтернативни енергоефективни мерки. Съгласно приетия ЗЕЕ, за алтернативна се счита всяка мярка, осигуряваща енергийни спестявания при крайното потребление, извън индивидуалните задължения на търговците с енергия по схемата за задължения. Според вносителите на това предложение, по този начин могат да бъдат обхванати всички мерки, които водят до енергийни спестявания, с оглед постигането на общата кумулативна цел по разходоефективен начин.

Domaza - Недвижими имоти



По-стари новини