Сподели

Търсене на имоти

Страните-лидери по ръст на цените на жилищата в Европа през следващите три години

Според доклад на S&P, през настоящата и следващите две години в повечето европейски страни ще станем свидетели на покачване на цените на недвижимите имоти, макар и в различна степен. Недостигът на предлагане е основният фактор, който анализаторите определят като катализатор на очаквания ръст.
 

Още през тази година се очаква лидерските позиции при тези увеличения да бъдат заети от Португалия, Ирландия и Холандия, съответно с 8,5% в пръвите две държави и 7% в третата. С по-скромни показатели, но осезаемо се предполага, че ще бъде и поскъпването на жилищата в Испания /3,5%/, Белгия /3,4%/, Германия /3%/, Франция /2%/, Швейцария /1,8%/, Италия /0,6%/ и Великобритяния /0,5%/, съобщава PropertyWire.

Анализаторите предвиждат ситуацията да остане без съществена промяна и през 2019 година. Според тях, Португалия ще продължи да оглавява класацията на държавите с увеличени цени на имотите със 7% ръст, следвана от Ирландия (6%), Холандия (5.3%), Испания (3%), Германия (2.7%), Белгия и Франция (2%), Швейцария (1.9%), Италия и Великобритания (1.5%).

Според експертите, по-малък ще бъде ръстът през 2020 година, когато се очаква на годишна база показателите да сочат 6% поскъпване в Португалия и Ирландия, 3,6% - в Холандия и 3,5% във Великобритания, тъй като очакваният ефект от Брекзит ще отслабне. В другит европейски държави прогнозите очертават увеличение от 3% в Испания, 2,5% в Германия, 2,3% в Швейцария и 2% в Италия, Франция и Белгия, където обстановката ще се успокои заради слабия пазар на труда и по-ниското търсене на жилища. Неблагоприятно влияние ще окажат и по-неизгодните условия по ипотечните кредити, както и растежът на лихвените нива.

След изключително силната 2017 година, когато сделките през октомври достигнаха рекордни нива от 958 000 /ръст от 15,6% спрямо октомври 2016г./, на пазара на недвижими имоти във Френския се очаква по-слабо предлагане и забавяне на потребителската активност. Това обаче няма да се отрази на цените на жилищата и те ще продължат да растат главно в по-големите градове, макар и по-бавно, описват в доклада си експертите на S&P.

Отново според тях, пазарът във Великобритания ще усети последствията от Брекзит, високия данък върху допълнителните имоти и по-неблагоприятното данъчно третиране на наемодателите. В доклада се посочва, че активността на жилищния пазар там продължава да намалява, а високи цени държат само няколко типа имоти. Особено в столицата Лондон, търсенето и предлагането ще се превърнат  много трудни и напрегнати процеси.

В Германия, въпреки динамичната икономика, прогнозите са за намаляващото търсене, което може да доведе до умерен растеж на цените на жилищата, докато в Ирландия дефицитът на собствеността ще поддържа цените високи. Този дефицит ще достигне по-балансирани нива в Италия. Това допълнително ще намали времето за продажба и ще стопи отстъпките в ценовите оферти, и в крайна сметка, имотите ще станат по-скъпи.

Бързият икономически растеж и недостигът на жилищни единици в Холандия ще допринесат за интензивното жилищното строителство, смятат анализаторите. Според тях, подобна ще бъде ситуацията и в Португалия, където устойчивият икономически растеж, бързото подобряване на пазара на труда, интересът на чуждестранните инвеститори и липсата на предлагане ще останат основа за растеж на цените на жилищата.

Според доклада на S&P, силната икономика ще подпомогне и растежа на жилищния пазар в Испания, където не само офертите ще бъдат по-високи, а и броя на сключените сделки. Идентичен развой на събитията очаква и Швейцария въпреки, че регулаторните мерки, ниската достъпност и забавянето на нетната миграция за сега задържат цените. 

Domaza - Недвижими имоти



По-стари новини