Сподели

Търсене на имоти

Съществува потенциал за ръст на ипотечния пазар у нас, твърдят банкери

Съществува потенциал за ръст на ипотечния пазар у нас, твърдят банкери.

Съществува потенциал за ръст на ипотечния пазар у нас, твърдят банкериВсе още съществува голям потенциал за разтеж на пазара на ипотечните кредити в България, защото по няколко показатели страната остава под стойностите в другите държави. Това заяви Мария Илиева, главен изпълнителен директор на МКБ Юнионбанк по време на участието си на конференцията за инвестиции и пазар на имоти BalREc.


Степента на проникване на ипотечното кредитиране в България е много по-ниска, отколкото в останалите държави от Централна и Източна Европа, пояснява Илиева. Съотношението на ипотечните кредити към брутния вътрешен продукт (БВП) у нас е 12,5% при 16% в Унгария, 20,4% в Полша, 21,4% в Чехия, 34,5% в Латвия и 40,7% в Естония, каза тя.


Разпределени на глава от населението жилищитните кредити у нас достигат 600 евро, докато в Унгария са почти 1 600 евро, в Словакия 2 153 евро, в Чехия са близо 3 000 евро, а в Естония – над 4 400 евро.


Съществува подобрение в коефицента на достъпност на жилищата в столицата ни, допълва Илиева. Според нея преди кризата домакинствата биха изплатили ипотечен кредит за малко над 7 години, ако доходите им отиваха само за вноски, а в последните месеци времето е паднало до малко над 4 години.


Един от факторите, който ограничава потребителите да сключат ипотечна сделка на този етап е относителната несигурност в хората заради кризата и събитията в Гърция, обяснява Илиева. Това е довело до отдръпване на купувачите в по-големите градове на страната, коментира Александър Бочев от „Ремакс България“.


Несигурността около дълговата криза и понижаването на инвестиционния поток към страната ни оказват сериозен натиск на жилищния сегмент на пазара на недвижими имоти. Цените и търсенето в по-луксозния сегмент остават стабилни, допълни Весела Илиева, управител на „Uniqe Estates”. Купувачите търсят по-просторни помещения с по-голяма площ, каквито стандартното ново строителство не предлага, твърди Весела Илиева. Добрата локация остава един от основните фактори, който прави жилището по-атрактивно.


Domaza - Недвижими имоти



По-стари новини