Сподели

Търсене на имоти

Mall Varna сменя собственика си. Каква е стойността на сделката и ще има ли ново име?

Повече от шест години австрийската Raiffeisen Zentralbank притежаваше Mall Varna, след като шотландската Miller Development не можа да обезпечи взетия от банката заем за придобиването на търговския център. Стойността на сделката е била 120 млн.евро, а кредитът – 97,2 млн.евро. Настъпилата финансова криза, която се отрази чувствително в сектора, е довело до разногласия с наемателите на търговските площи, които не са можели да си позволят високите наеми, обясняват запознати със случая. Конкуренцията на другите молове в града допринася за усложняването на ситуацията и в края на 2010г. Mall Varna става собственост на банката – кредитор. Според последния публикуван финансов отчет, към края на 2015 г. дружеството дължи малко над 49 млн.лв. От справката става ясно още, че от създаването до ден днешен, търговският център работи на загуба: приходите през 2010г. са били 16,2 млн.лв., а през 2015г. – 8,9 млн.лв. Към края на 2014г. отрицателният резултат достига критичните 44,3 млн.лв., а към края на 2015г. е 17,4 млн.лв., след намаляване на капитала.

Новият собственик

Въпреки, че още през 2016г. беше проведен търг за продажбата на Mall Varna, едва тази година преговорите с фирмата, спечелила наддаването са били финализирани и се е стигнало до изповядване на сделка. Така новият собственик на търговския център е германската Kronberg International. Цената не е официално съобщена, но по информация на "Капитал" сделката е срещу поемане на дълг, и то вероятно не целия, тъй като заедно с мола, компанията се е сдобила и със съдебен спор за името му. Предположенията на агенти на недвижими имоти и на пазарни анализатори са за около 20 млн.лв.

Претендент за патента на наименованието е дружеството със специална инвестиционна цел "Люк" АДСИЦ, собственик на Pffohe Mall. Съдебните спорове се водят повече от 10 години, а исканото обезщетение за нанесените вреди от неправомерното използване на марката е за над 17 млн.лв. – рекорден за България иск. В момента делото е спряно - заради неясноти по иска, но рано или късно вероятно ще бъде подновено. Аргументите на работещия мол могат да са най-различни - от ранното регистриране на компания с въпросното име до неизползване на марката в продължение на пет години от другата страна. Може да се стигне и до извънсъдебно споразумение, коментират юристи. Освен това е твърде вероятно, освен концепцията на мола, новият собственик да смени и името му.

Бъдещи проекти на Kronberg International в България

Компанията е създадена през 1987г. от Мартин Хелвегер. Дейността й е съсредоточена в областта на недвижимите имоти и финансовите инвестиции, с фокус върху пазарите в Германия, Австрия, Франция и Италия. Интересът към България очевидно не е само в рамките на една сделка, тъй като Kronberg са направили заявка и за нови инвестиции в страната ни, отново в търговски и офис площи, но този път в София.

„Райфайзен имоти“

Продажбата на Мол Варна е само една от сделките, реализирани от банковата институция, която развива дейността си с недвижими имоти в България от 2007г. насам. Имотната агенция „Райфайзен имоти“ е 100 % собственост на Райфайзенбанк и предлага брокерски услуги и консултации в продажбата и отдаването под наем на търговски, офис и жилищни площи, земя и инвестиционни проекти.
 

Domaza - Недвижими имоти



По-стари новини