Сподели

Търсене на имоти

Държавата си взема още един дворец от Симеон Сакскобургготски

Дворецът „Ситняково” е собственост на българската държава, а не на Симеон Сакскобургготски и сестра му Мария-Луиза Хробок. Това е решението на Софийския апелативен съд и потвърждава решението на първа инстанция на Софийския окръжен съд. Двамата бяха осъдени на предадат на владението на имота и защити претенциите на държавата за обезщетение заради „неоснователното й лишаване от ползване”.

Това е първото от петте дела за т. нар. „царски имоти”, които българската държава печели и на втора инстанция. То беше обявено за решаване още на първото открито заседание на Софийския апелативен съд, след като не бяха уважени исканията на наследниците на бившите монарси. Съдът е установил, че Интендантството на цивилната листа на монарха е владяло имота в качеството си на държавна институция, а не, както Симеон Сакскобургготски и сестра му Мария-Луиза твърдят- „като граждански институт, представляващ царя и владеещ в полза на бившите царе Фердинанд и Борис ІІІ”.

Комплексът „Ситняково” е построен през 1904 г. за летен ловен дворец на дядото на Симеон- цар Фердинанд. Състои се от три сгради и прилежаща земя над 20 дка и е със статут на недвижима културна ценност. През 2003 г. е върнат нае тогавашния премиер Сакскобургготски от неговия съпартиец от НДСВ областният управител на София Олимпи Кътев.

На първа инстанция българската държава вече е спечелила и делата за дворците в „Царска Бистрица” и „Саръгьол”. Води се съдебен спор за резиденция „Врана” и 16 500 дка гора в Рила. Сакскобургготски не получи двореца „Кричим” за който той съдеше българската държава. Решението на Върховния касационен съд за този имот е, че дворецът винаги е бил държавен, а не частен на царската фамилия Сакскобургготски. Сред доводите на съда са, че спорните имоти всъщност са на Интендантството, което е държавна служба, работила за монархическата институция.

Domaza - Недвижими имоти



По-стари новини