Сподели

Търсене на имоти

Фондовете за градско развитие като възможност за прилагане на финансовите инструменти на ЕС до 2020 година

По информация на Министерството на регионалното развитие и благоустройството, със средства от Оперативна програма „Региони в растеж“ 2014–2020 (ОПРР), насочени към финансовите инструменти за усвояване на средства от ЕС, ще бъдат създадени три фонда за градско развитие – на столицата София, на Северна и на Южна България. Предстои да бъде уточнен и прецизиран предложеният вариант за разпределение на определения капитал от около 100 млн. лв - респективно 20 млн. лв. за София и по 40 млн. лв. за Северна и за Южна България. Всеки от фондовете за градско развитие ще има две кредитни линии, насочени съответно към финансиране на проекти за развитието на градската среда и за развитието на туристическите атракции и обектите на културно-историческото наследство.
 
Въз основа на научените уроци от програмния период 2007-2013г., политиката на балансирано регионално развитие до 2020г., и конкретно средствата по ОПРР, ще бъдат насочени към проекти, обвързани и с друго финансиране, а не към изпълнението на проекти на „парче“. Избраният в Националната концепция за пространствено развитие (НКПР) на България 2013–2025 г., модел на умерен полицентризъм има за цел да минимизира последствията от обезлюдяването на малките населени места и миграцията към деветте най-големи български градове, в които работи и живее над 75% от населението на страната. В НКПР са предложени подходящи за подкрепа градове в рамките на инструмента “интегрирано градско развитие” по ОПРР 2014-2020г., чрез изготвяне на Интегрирани планове за градско възстановяване и развитие (ИПГВР) на всичките 35 града - основни урбанистични полюси на растеж и развитие от 1-во, 2-ро и 3-то йерархични нива. Това означава, че чрез инвестиции в инфраструктурата ще бъдат подкрепени поне по един сателитен малък град на деветте големи града, някои средни градове и част от малките градове от 4-то йерархично ниво, които имат значение за развитието на периферните, селски и гранични региони на страната.
 
За столицата София – единственият град от 1-во йерархично ниво и център с европейско значение, НКПР предвижда стимулиране на качественото интензивно развитие и ограничаване на екстензивното развитие, както и потенциал за преминаване в по-горната европейска категория MEGA градове. Според НКПР във 2-ро йерархично ниво, освен трите града Пловдив, Варна и Бургас, отнасящи се към категорията градове с национално-транснационално значение (ESPON),  имат потенциал да попаднат също Русе, Стара Загора и Плевен. Общите устройствени планове на София, Пловдив, Варна и Бургас, които формират агломерационни ареали в обхвата на група от съседни малки общини, са разработени в обхвата на групата общини, а не само за общината на големия град. По този начин в допълнение на ИПГВР, по които за периода 2014-2020 г. ще се реализират проекти в определените зони за въздействие, се създават устройствени предпоставки за реализиране на проекти и в агромерационния ареал и се постига синергия на ресурсите, стимулиращи социално-икономическото развитие. В 3-то йерархично ниво са включени 26 градове-центрове с регионално значение в територията на областите, като градовете от трите нива формират основната опорна мрежа от урбанистични центрове в националната ни територия.

Domaza - Недвижими имоти



По-стари новини